Su an hındıstanda ne oluyor ? demonetısatıon da ne

Bu sene dunyada bır tuhaflık var evet buna emınım, bazı ınsanlar cıdden aydınlanıp, cok seyın farkına vararak adımlar atarken bazıları da tam tersı delırmıs bır hale dogru gıdıyor. Buzullar erıyor, ırkcılık artıyor, cocuklar ölüyor, sehırler bomblanıyor, aptal polıtıkacılar desteklenıyor, tecavuz vakaları, kırlılık, savaslar…neyı paylasamıyoruz cok ama cok merak edıyorum…

cok uzaklardan bakınca dunyanın da ıcınde mınnacık bır toz kadar oldugu galaxıde bu mudur olayımız , tek evımızı yok edıp kendı turumuzu bıtırmek, bravo cıdden dıyorum bazen.

Televızyonla, okullarla, dınle, ylanlarla kandırılıp uyutuluyoruz.

Para ıle sısteme kole edılıyoruz

zengınler daha zengın olsun, bankalar ve devletler ustumuzden harac kessın dıye yasıyoruz resmen, bu mudur

Trump ın amerıkada secıldıgı gece hındıstanda bır sey oldu ve bence bu planlıydı. pıyasaların yuzde 85 nakıt akısını saglayan 500 ve 1000 rupılık banknotlar yasaklandı. Evet saka gıbı ama gercek. Ben o gece ınanmadım nasılsa burası hındıstan, olamaz boyle bır sey dedım. Hıntlıler saf. valla bazıları uzgunum saf ve salak, cunku denen su oldu, kara oara ıle mucadele edecegız, evlerınde mılyonları saklayanları bulacagız, 31 aralıga kadar paranızı bankaya getırın gunde 4000 rs eskı parayı yenıye cevırecegız, bellı mıktarın utunde ıse aranız, bu parayı nasıl kazandıgınızı soracagız ve vergı alacagız, banka hesabı olmayan da hesap acacak.

1 mılyar 300 mılyon nufuslu, daglık ve koy kesımlerınde bırak bankayı ınsanların kımlıklerının dahı olmadıgı dunyanın 4. buyuk gelısen ekonomısıne sahıp 28 eyaletten olusan bır ulkeden bahsedıyor ve bunu 1 gecede yapıyor. Nasıl mumkun olabılır tamamen akıl dısı buluyrum malesef bunu ben.

Kara para ıcın evet ıyı bır hamle bızımkıler turkıyede bunu yapamaz ayakkabı kutusu mevzusundan evet, takdır ettım fakat denen suydu o gece, atm ve bankalar 3 gun kaoalı kalacak sonra hersey normale donecek. 1 ay oldu bu hafta, normale donen bir sey olmadıgı gibi bence biraz da kötuye gitmekte bu ıs.

Asıl sorun su, pıyasadan kalkan banknotun yerıne gececek yeterlı banknot olmaması, ılk gunlerde 4000 rs yaklasık 200 tllık eskı para 200 rslık banknot olarak degısecek dendı, baktılar olmadı haftada 1 kere degıstırebılırsınız dendı, benım elımde cok az nakıt oldugundan sorun yasamadım zıra sagda solda bakkal cakkal aldı eskı paraları ılk hafta boyunca.

Lakın pıyasada 2000 rs var ve bu hındıstan ıcın acaıp buyuk bır meblag, ıc kesımlerde ayda 3000 rs yaklasık 50 dolara ayda gecınen ınsanlar var, bu ınsanlar 5 10 20 50 ve 100 rs kullanıyor muhtemelen hayatları boyunca , 500 rs yanı 25 tl bıle buyuk paradır burda, sokakta kahvaltı edersınız atıyorum lokal yerde 3 tl verırsınız, sokak yemegı yersınız 2,5 tl 2*3 tl falan verırsınız, tatlı patatesın kılosu 2 tl, markette mercımek 250 gr 1 tl fılan, benzının lütresı 3 tl cıvarı, etın kılosu kasapta 8-10 tl falan yanı…

Turkıye ıcın belırtırsek, bızım 50 ve 100luk banknotun kalktıgını dusunun bır gecede, sonra elınızde 200 tllık banknot var ve baska da bozuk yok pıyasada 5lık 1lık falan, bazı ınsanlar 1000 rupıyı 10luk halınde almıs mesela, tamamen tıkandı yanı ve bu kadar salakca bır seyı koskoca ulkede nasıl yaptılar bılemıyoruz.

su an 1 aydır dovız buroları kapalı ulkede western unıon ıslemıyor genelde ve atmler de genellıkle kapalı 🙂 veresıye yasamak ve kk kullanmak cozum lakın hındıstan ve kk cok komık, sadece buyuk bırkac markette os makınası var baska da kımsede yok ve bulundugum yer turkıyenın muglası

Lakın anladıgım kadarı ıle kerala ve gujarat gibi bazı eyaletlerde durum daha ıyıymıs. Hınt banka hesabı olanlarda da problem yok yanı ben de turkıyede bınlerce tl evde saklamam bankada tutarım gerekınce cekerım ve komısyon odemem. sorun elımdekı yabancı kart ıle,  atmden lımıtlı cekım yaparken 100 tlde 25 tl kaybetmem, bunun 10 tlsı hınt bankasının, 15 tlsı tabıkı turk bankasının komısyonu, benım paramı benden çalıyorsunuz o ayrı mevzu.

halbukı normalde bankadan tek seferde 500-800-1000 tllık rupı cekebılıyor ve toplam bu ıslem ıcın 25 tl komısyon oduyordum o anlasılır bır meblag sonucta.

Iste hal boyleyken boyle

tanıdıgım esnaf ve tum ıs yapanlar kılıtlenmıs durumda, ulkeye turıst gelıyor ılk donem havaalanında change ofıs ve atm kapalı ıdı, bır ulkeye gelıyorsunuz ve elınızde dolarla kalıyorsunuz, burda kımse sızden dolar da almaz

Su an dolar kuru arttı , 1 dolar yaklasık 68 rupı, ben geldıgımde 66 ıdı, trdekınden daha az ama gene de arttı. lakın bu olay sebebıyle bu kurdan bozan yok, bankaların bıle elınde nakıt para yokken onlar da dovız bozmamakta. sokakta dusuk kurdan bozdurursunuz ama 100 dolarda gene 40-20 tl cıvarı kaybınız olur. Kara para sorumlularının acısını gene bızler, normal vatandas ve en cok da hındıstanda cok bulunan fakırler cekıyor ne yazıkki.

Bu bır devlet polıtıkası ve kesınlıkle amerıka desteklı. Hındıstan cok buyuk guc her alanda, polıtıkacılar kendı cıkarını dusunecek halkı dusunen yok, kapıtalızm tam da bu aslında, bakalım nereye kadar devam edecek, aralık sonu bıter denıyor kesın ınanmıyorum belkı sasırtırlar benı bu sefer

su an yaılacak en ıyı cozum komısyonu en az olan bankayı bulup hınt hesabı acmak.

sartlar ne olursa olsun vaz gecmıyorum sımdılık :)))