Yurtdışına giderken paramızı nasılgüvende tutarız

Bugüne dek bu konuya neden değinmediğimi düşünüyorum, bir anda aklıma geldi ve vakit yaratıp, yazmak istedim.

İlk uzun sırtçantalı maceram ergen bir teenager iken interrail ile avrupa seyahati olmuştu. O zaman ailem için bir ilktim, yaş 18, yanımda erkek arkadaşım ve vurduk kendimizi yollara. Kendimi bildim bileli hayalimdi yolda olmak. Kadın veya erkek, genç veya yaşlı, çocuklu veya çocuksuz olmanızın hiç bir önemi yok yola çıkarken, hepsinin keyfi de kafası da başka.

indir

İstanbuldan tren ile yunanistan, yunanistandan gemi ile italya, oradan trenle fransa belçika hollanda ve amsterdamdan da dönüş tam 1 ay sürmüştü. o dönem cep telefonu da yok, ailelerimizle ankesörlü telefondan iletişim sağladık ve para ile pasaportlarımızı iç çantalarımızda taşıdık.

Bu macera bana hayatın aslında yolda olduğunu ve fartklı kültürleri tanımanın çok önemli olduğunu öğretti diyebilirim.

Sonra sayısız yol yaptım bol bol da çadırda konakladım, her sene 3-4 kere kamp yapmazsam rahat edemem. ailemle 3 yaşından beri kızımla da o 5 aylık bebekkenden beri kamp yapıyoruz, bu konuda da kendimi şasnlı hissediyorum.

Rant uğruna tüm ormanlar kumsallar yakılıp yıkılırken, her yere avm beton bina vce resort otel dikilirken, bu sisteme ait olmamak kendi tercihimdi ve 10 senedir bunu başarabildiğim için de memnunum. Erken değil, geç de değil, ben istediğimi yaptım ve yapacağım.

Hiç bu otellere gitmediğim için onları beslemiyorum, bir avuç kalan ıssız alanlarda pikniğimizi kampımızı her daim yapıyoruz, çocukluyuz ve bu bir sorun değil, maceraya atılmak için illa bekar veya çocuksuz olmak gerekmiyor, kırın zincirleri.

bangkok-thailand-ratchathewi-atm-statue-exchange-money-asian-woman-d921ad

Gelelim asıl konumuza, yurtdışında para kart ve pasaport en önemli şeydir, bunlardan birinin olmaması demek başınıza bela demektir.

Hep üstümüzde de taşıdık banka kartı da kullandık biz, yeri geldi kk de kullandık, uzun asya seyahatlerimizde 4-5 ay mümkün değil o kadar parayı taşımak, gerçi hoş ayda 500 dolarla da gezen var, yolda para kazanan da…Hertürlü size kalmış, elit gezgin misiniz y.oksa yolda olmak bir yaşam biçimi mi sizin için 🙂

Bu sene hindiastan’da başıma ilk kez kart kopyalama vakası geldi. 5 ay boyunca hep kullandığım atm de kartım kopyalanmış ve shanghaiden hesabımdaki tüm para çekilmişti. Asya mafyasına düşmüştüm. Bunu bir pazar günü internet bankacılığı ile öğrendim. Hesabım bloke olmuştu. Hemen bankayı aradım ve yurtdışında olduğumu hesabımın neden bloke olduğunu sordum tabiki, onlar da bana bilmediklerini yurtdışından yüklü cekim olduğunu söylediler. Ben çekmedim ama tamam dedim, ertesi gün bir baktım, hesap boş ve shanghai atmden çekilmiş paralarım. Her daim yanımda dolar bulundururum neyse ki kızımla bir başıma hindistanda parasız kalmadım.

atm-at-bangkok-airport

Bunun dışında western union kullanarak son 1 ayımı geçirdim, yedek bir kartım olmalıydı o zaman anladım. Tabi kart iptal edildi hesap kapandı ve bana banka ödemeyi geri yaptı itiraz dilekçemi yolladıktan sonra. Bunun için de hindistan kasabalarında fax için uğraştım ve tüm komtürlerimi de banka yedi sağolsun call center konusmaları çok uzun ve sizi geri aramıyorlar.

Hint bankasına böyle böyle oldu dedğimde ise bana olur öyle evet diyip kafalarını herzamanki gibi saga sola salladılar 🙂 no problem dendi, evet ya ne problemi canım…

Bundan önceki sene ise tek başıma Bangkoktayım, çılgın thai gece hayatı asyanın incisi, tam songkran yeni yol zamanı çok kalabalık heryer çılgınca da sıcak.

Ben alık alık gezip para çektikten sonra kartı almadan yoluma devam ettiğimi gecenin bir yarısı pasaportum param kartım kontrolümü yaparken farkettim, kart ? kart yok..panikledim hafif, nerde bu kart diye, hemen bankayı aradım ve kartımı kapattım gene kartsız kaldım, o zaman yanımda gene nakit ve kk de bulunmaktaydı.

Belki siz benim kadar sorumsuz ve şuursuz değilsiniz ama yol bu her an her şey olabilir.

Çin mahallesinde koskoca bangkokta  hiç bir tanıdığım dahi yokken gene kartımı kaybetmiş olmanın dayanılmaz hafifliği ile yoluma devam ettim ne yapacaktım 🙂 gene western union hayat kurtarır. bu gibi durumlarda hesabınızdaki parayı internet bankacılığı ile eşinize babanıza annenize yollarsanız size wu ile ulaştırırlar tabi komisyon ödeyerek.

Benden maceralar bu kadar şimdilik