yabancı bir ülkede çocukla…

Hindistana ilk geldiğimde bundan 7 sene kadar önce idi. Rajasthan eyaletinden büyülenmiştim. 4 ay kadar gezdikten sonra varmıştık bu eyalete.

Ülkenin kuzey batısında yer alan içinde çöl de barındıran bu eyalette erkeklerin fosforlu pembe sarıkları zaten hint kadınlarının rengarenk halleri o takıları yemekleri müzikleri kokusu ile beni yine büyülemişti özellikle de Pushkar. Minnacık bir yer olan Pushkar hindular için en kutsal bölgelerden. Iki tane tepesinde konumlanmış gayatri ve savitri tapınakları ile bölgeye kuşbakışı bakmak mümkün. Ortada kutsal pushkar gölü -sagar- bulunmakta. Göl kıyısında ghat yani tapınaklar var. Bu gölün suyuyla yıkanıyorlar arınıyorlar inançlarına göre.

FB_IMG_1449208597219

Turistik bölgeler tamam ingilizce menüler bizim damak tadımıza uygun yiyecekler bulmak kolay. Herkes ingilizce biliyor ama ya turistik olmayan bölgeler. Ben ilk geldiğimde köylere ve turistin pek de gitmediği bölgelere de girdik. Menüler hintçe yani alfabeleri değişik. Hiç bir şey anlamamak ve sürekli acı yemeklerle karşılaşmak. Insan alışıyor.

Hindistan öyle büyük bir ülke ki ve tren ağı öyle gelişmiş ki her yere her şekilde seyahat edebiliyorsunuz. Trenler de sınıf sınıf. 1. Sınıf klimalı 2. Sınıf klimalı yataklı sadece koltuklu ve biletsiz sınıf bulunmakta. Hintli değilseniz biletsiz sınıfa binmek istemezsiniz muhtemelen. Filmlerdeki gibi üstüste tavuklar keçiler ile binip üstüste yerlerde yatarak bazen 20 30 saat yolculuk yapan bu insanların sabrına hayranım. Ama başka çare mi var diye düşünebilirsiniz. Belki de yok evet.

FB_IMG_1449208660372

Işte o sene ben turistin pek olmadığı bölgelerde ikiz bebekleri ile -çocuk değil bebek- gezen bir çift görmüştüm. Bebekleri bağlamışlar kanguru ile geziyorlardı. Mantıken düşününce çok kolay zira sadece emiyor bebekler. Yemek derdi yok. Burada çocuklar ne yer derseniz biz her şeyi yiyoruz sokak yemekleri de dahil. Beni saymayın ama türkiyede de her gittiğim ülkede özellikle thailandda önüme gelen her şeyi yiyebilir tadabilirim. Sokak yemeklerine bayılırım. Yeni tatlara da açığım.

Acısından tatlısına domuzundan sebzesine böceğinden meyvesine tatmak lazım hayatta değil mi ama 🙂 benim felsefem bu. Kızımı da çıtkırıldım yetiştirmek istemediğimden ona da herşeyi yediriyorum. Hindistana ilk gelişi 3 yaşındaykendi. Meyveler bol. Un ve musinin her çeşidi var. Pirinç ve bakliyatta sınır yok. Turizm bölgesinde olduğumuzdan acı sorunumuz da çok yok ama ufak çaplı acıya da alıştı.

FB_IMG_1449208672459

Buralarda avrupa tarzı yemek hem pahalı hem de tercih etmediğim bir şey. Burada en çok burada tüketilen yemekleri yemeyi seviyorum. Goa ufak ama turistik bir eyalet. Çok da hristiyan var eski portekiz sömürgesi. Bu yuzden de balık ve tavuk yemekleri bulunuyor. Momo – tibet mantısı bir diğer sevdiğim yemeklerden. Etli tavuklu sebzeli veya deniz ürünlü seçenekleri ile mevcut. Bir diğer konu ise taze kişniş. Biliyorum pek çok kişi için sabun tadında olan bu baharatın tazesine ben bayılıyorum ve benim için iyi bazısı için kötü haber : pek çok yemekte taze kişniş kullanılıyor.

FB_IMG_1449208607105

Çocukla ilk gelişte insan heyecanlanıyor tabi ama bildiğim bir yer olduğu için rahat ediyoruz. Bir de cidden rahat bir yer. Trafiği mekanları kumsalları insanları her şeyi bir rahat bence. Hava sıcak herşey yavaş.bu ikinci senemiz. Bu sene daha uzun süre kalmayı planlıyoruz ve deneme yapıyoruz.

FB_IMG_1449208557793

Kızımı burada okula verdim. Evet ingilizce ve buradaki hintli çocuklar sular seller gibi ingilizce okuyup yazabiliyorken ve bunu hint devlet okullarında öğreniyorken benimki tabiki çok az ingilizce biliyor. Ben onunla evde pek ingilizce konuşmadım sonuçta ana dilim değil. Okulda aldığı kadar aldı işte ama yaşı 4.5 tabi. Evet dil sorun olabilir ama çocuklar kolay adapte oluyor. Olacak da birkaç ayda eminim.

FB_IMG_1449208621677

Bir de bale okulu buldum. Ormanın içinde çok güzel bir yer yapmışlar bence. Kendi yaş grubunda 7 8 çocuk bale yapıyorlar haftada iki gün 1er saatten. Böyle bir okulun ücreti ne derseniz size 15-25 dolar arası derim aylık. Okullar ise değişken. En pahalısı aylık aşağı yukarı 150 dolara gelmekte. Daha ucuzları da mümkün. Yabancı international okullar olduğu gibi alternatif okullar da mevcut. Nasıl isterseniz yani.

FB_IMG_1449208535398

Bunun yanısıra çocuk aktiviteleri var. Müzik dans bale bunlardan başlıcaları.ilerleyen yaşlarda hulahoop jimnastik muay thai vs çok farklı şeyler bulmak mümkün.

Sınıfındaki çocuklar oldukça karışık. Israil hint fransız rus meksika..ne ararsanız var. Şu an için memnunuz. Evimizi okula yakın bir lokasyonda merkezi bir bölgede tuttuk. Burada apartman yok. Yakın dönemde zengin avrupalılar için holiday apartments inşa edilmiş yer yer lakin tercih edilecek yerler değil benim için.

FB_IMG_1449208641624

Meraklıları için goada hilton bile bulunmakta. Ben resort keyfimden vazgeçmem gecede 200 300 dolar öderim gene hiltonda kalırım derseniz  dunya standardında bir tatil yapma şansınız her zaman var.

Okulun bazı tatilleri var. Hindu ve hristiyan bayramları ulusal günler gibi. Bu tatilleri kullanarak sağa sola değişik tren maceraları yapmayı planlamaktayız aynı zamanda. Trenler ve yolda olmakla alakalı yazı notlarımı da ilerleyen dönemlerde okuyabilirsiniz.

Bugün aralığın ilk haftası. Hava 31 derece 🙂 masala çayım eşliğinde güne başladım. Hint kahvaltısında olmazsa olmazım dosa -zar manasına geliyor- peynirlisini keşvettiğimden beri başka şey istemiyorum. Incecik krep gibi düşünün. Patatesli ıspanaklı peynirli…herşeyli olabiliyor. Belki bizim gözleme muadili diyebilirim. Çıtır çıtır pek leziz. Sosları yanında geldiğinden acı değil acı olan sos. O bakımdan çocuklar da rahatça yiyebilir.

Goaya yolu duşeceklere öneride bulunayım. Small vagatorda sita restoran harika hint yemekleri ve kahvaltı yapmakta. Lokal yemek isterseniz uğramadan geçmeyin derim. Bayılacaksınız hem fiyatlara hem de lezzete.

FB_IMG_1449208687394

Boş vakitlerimizde en severek yaptığımız diğer şeyler ise denize gitmek ve çocuk oyun parkı olan artjuna isimli mekanda takılmak. Artjunanın menüsü beni şaşırttı. Türk mercimek çorbası var. Meze humus pita falafel…israil arap mutfağı karışık ve çok leziz. Çocuklar için de çok uygun.

Bunun dışında okyanus kıyısı ince kum deniz dalgalar gene çocuk için süper aktiviteler benim için. Her daim yazda olmayı seviyoruz şimdilik.