goa günlükleri-01-aralık

Her sabah neşeli hint müzikleri eşliğinde uyanıyoruz artık 7.5 8 civarı. Hintliler erken kalkarlar sabah serinliğinde işlerini halletmek için. Öğlenden sonra 2-6 arası siesta zamanları o aralıkta da dinlenir uyurlar genellikle.

FB_IMG_1447918899575

Mesela postaneler de 3- 4e dek açık. Öğlen tatili yok erken bitiyor iş sonra dinlen istediğin gibi. Bugün eczaneye gideyim dedim 10da açılırmış. Bulunduğum yere 10 dakikalık motor mesafesinde en yakın eczane. Eski tatta bir tezgah ardında eczacı ne lazımsa söylüyorsun kesekağıdına sarıyor genellikle çocuk şurupları 0.5 kuruş gibi acaip fiyatlara.

Bir diğer eczane ise kapalı idi. Neden ne zaman kapanacakları belli olmaz. O gün işi vardır açmaz. Uyur açmaz. Bir gidersin açıktır br gidersin kapalıdır stabil değillerdir. Ama sıcak iklim insanının rahatlığına neşesine bu vurdumduymaz rahatlığına hayranım. Gerginlik yok sinir stres yok acele yok. Herşey olur olacağına varır.

FB_IMG_1447918872333

Sabah erkenden kalkıp bir şeyler atıştırıp 8.5 civarı okula yürüyoruz evden kızımla. 5 dakika falan sürüyor bu yol ana yoldan ağaçların ve tarlaların arasından. Ana yol dediğime bakmayın Goa turistik ama çok ufak bir yer. Ana yolu 2 şeritli. Goada ne trafik işareti ne de ışığı var. Motor kullanmayı bilmediğimden kızımla soldan akan trafiğe henüz çıkamıyorum. Motor taxiler var çok uygun fiyata genellikle 2 tlye her yere götürüyorlar. Bol bol da yürüyoruz yürüyerek yeni yerler keşvediyoruz. Bir hintli bana geçende dedi ki neden motor kullanmıyorsun çok basit burda hiç kural yok bin git. Işte tam da o sebepten kullanmıyorum. Hava sıcak kimse kask takmıyor -çok titiz güvenlik önlemleri meraklısı değilim ama- çok turist var sıcak yollar yer yer engebeli. Ben de biliyorum scooter ile bisikletin bir farkı yok çok kolay ama yalnız olmadığımdan birkaç hafta kullanmadan alışmadan çıkmayacağım. Zira anlayamadım soldan akan trafikte neden tüm dönüşleri sağdan yaparak burun buruna geliyorlar ve neden kimse kimseye kızmıyor hiç bir zaman 🙂

Evet kimse kızmıyor burun buruna gelip devam ediyorlar. Sorun yok yani. Ingilizler için hindistan cennet olmalı. Şu an 1 pound 98 rupee etmekte. 1 pound ile kısa mesafe taxi ile git gel yapabilir 10 metre uzatma kablosu veya bakkaldan 3 bira alabilirsiniz 🙂 veya 5 adet ampul 2 adet öksürük şurubu 1.5 2 litre de benzin alabilirsiniz. 4 adet hint böreği samosa da yaklaşık 1 pound eder. 10 avuç havuç 5 6 tane zencefil 3 4 demet taze kişnişle maydonoz veya 2 kilo fasulye biber patates vb de alabilirsiniz. Poundunuz varsa yaşadınız trafik zaten soldan akmakta alışıklar ve çayı da stlü içiyorlar 🙂

Ingililer hintlilerden mi öğrenmiş tam tersi mi acaba…

FB_IMG_1447918828763.jpg

Neyse sabah hayat nasıl hafif rüzgarlı hindistan cevizi ağaçlarının altından esintili püfür püfür yürüyoruz hintliler sabah kapılarının önünü süpürmüş toz kalkmasın diye sulamış masmavi gökyüzü kargalar sokak köpekleri ve size günaydın diyen neşeli insanların arasından hayata akıyorsunuz. Sabah sabah bu güneşli renkli ve sıcak karşılama öyle iyi geliyor ki anlatamam. Farkında olmadan türkiyede şehirde yaşamamama rağmen ne de çok gerildiğimi bilsem de çıkmadan anlayamıyorum. Şimdi işte hayat burada bu an da hissediyorum. Hintliler sabah tanıdık tanımadık herkese günaydın diyor gülüyorlar…yabancı olduğunuzdan el sallayanlar da oluyor motorla geçerken.

Inekler keçiler bile neşeli sanki. Veya dünyaya bu ülkeden bakmak neşeli bilemiyorum. Okul da rengarenk. Bahçesinde palmiyeler hindistan cevizi ağaçları. Sarı mor mavi kırmızı yeşil her ton her renk var burada. Çocuklar her ırktan rus alman fransız meksika belçika…tek türk biziz. Okulda hiç türk var mı dedim yok dediler. Sanırım yakın tarihte de olmaz. Çocuklar rahat etrafta dolanıp oynuyorlar kitap köşesi dans zamanı müzik resim şarkılar bitki ekip biçme elişi…klasik kreş kapılar açık bahçe hep açık hava güzel. Bazı saatlerde kitapları var zıt kavramlar renkler sayılar gibi şeyleri yapıyorlar. Bu ingilizce öğrenmesi için çok güzel bence.

FB_IMG_1447918913384.jpg

Çocuklar çıplak ayak kirliler ve mutlular. Benim için iyi okul demek kirli çocuk demek. Evet çocuklar ne kadar çok aktifse ne kadar çok açık havadaysa o kadar kirli olur. En fazla toz kum toprak ne olacak gireriz duşa bitti gitti önemli mi bir çocuğun özgürlüğünden.

Okuldan çıkış saati 15:30 güzel bir saat. Iki ara bir de ana öğün var. Gene yürüyerek gidip alıyorum ve yürüyerek dönüyoruz. Bu okula yürüme işine bayıldım diyebilirim hayalimdi.

Şimdi masala çayımla birlikte yazı yazıyorum bir yandanelektronik değişik bir hint müziği çalıyor mekanda. Hava hala püfür güneş hala parlak. Dünya aslında harika bir yer bakmasını bilene diye düşünüyorum.

Eminim dünya zerinde harika yerler var

Bir gün hepsini görebilmek umuduyla…

Devam edecek

Bu yazı HT HAYAT için yazılmış ve yayınlanmıştır :

http://m.hthayat.com/yazarlar/berrak-ciftci/1032836-goa-gunlukleri

🙂