Yerli tohum ilaçsız tarım semizotu ve taze meyve suyu

ve semizotu…

Gene şehirde yaşamamanın artılarından bahsedeceğim. Gıdalar…

Pazarlarımız çok güzel ve çeşitlidir yalnız bu sene fiyatlar çok uçuk, ülkenin genel hali e malum enflasyon oranı 0 ama sürekli gıdalara zam geliyor, toplum olarak hayal görüyoruz sanırım, ne içiyorsak, pis ayyaşlarız ya !

Evet herneyse, bodrum pazarları güzeldir, yazın aşırı kalabalıklarda zaten pahalı olan meyve fiyatları bir ara uçtu bayramda. 10 tlye kiraz 19 tlye kayısı filan gördüm, türkiyede yaşıyorum halen, sanki hollandadayız. Bu esnada Bodrum Tohum derneği tüm kış çalışıyordu, gönüllü olarak çapa, ekim, dikim işlerine her zaman katılınabiliyor, çoluk çocuk.

Bir grup güzel insan yerli tohumları toplayıp, ilaçsız tarım ile bizimle buluşturuyor, yetmiyor, köylüye çiftçiye veriyor ve onları da denetliyor, tüm bu emeklerinin karşılığını da muhteşem bir şekilde aldılar bu yaz her Çarşamba Bodrum merkezdeki pazar alanında mini üretici pazarı kuruluyor. Nasıl güzel sebzeler anlatamam.

İstanbul’dan taşınalı 7 seneyi geçecek, ben enginarla, kerevizle, zencefille, yer elmasıyla güneyde tanıştım, ağaçları balıkları hayvanları bitkileri tanıdım. Yani 25 sene koca istanbulda hiç bir halt öğrenememişim, ne ağaç var ne hayvan, her taraf beton. Özel okullarda okumam da fayda etmemiş, ezberci sihniyet, çok gereksiz bilgilerle doldururken beynimi, en gerekli olan şeyi : DOĞAyı atlamış…Ne yazık. Ama ben kendi zekam sayesinde bunlardan sıyrıldım hala da çabalıyorum. Eminim öğrenmenin yaşı ve sonu da yok, çok keyifli.

Bu pazarda fiyatlar uçmuyor, yerli kocaman domatesler, eski bodrum hıyarları, deeev gibi kabaklar, mis gibi tatlı kavunlar, sarma, dolma, kabakçiçeği, karpuz, biber, zeytin, peynir, el açması börek..ne ararsanız var ve her biri de muhteşem. Evet organik, çakma değil, gerçek organik.

Kızım tam bir meyve sebze hastasıdır, bu pazar onun için de bulunmaz nimet. Ne şanslı ki doğal ortamda büyüyor ve güzel bir şekilde besleniyor. Bu hafta semizotu var, mis gibi, çok çok sever semizotunu bizim kız, tarifler artık tarçınlı zencefilde 🙂 ama zaten basit bir tariftir semizotu, herkes bilir, ben bazen pirinç, bazen ince bulgurla salçalı ve havuçlu pişiriyorum, bu haline ailecek bayılıyoruzi yanında cevizli ekmek ile mis gibi oldu, yoğurt da mayalarsanız tadından yenmez.

Doğanın mucizelerine bayılıyorum. iyiki buradayız.

10649873_10152657361349467_4607560229200397622_n

Sonracıııma, delice bir erik tutkumuz var, her meyve güzel de, erik pikniklerde dağda bayırda da yanımızda rahatça taşıdığımızdan tercih sebebimiz, malum outdoor bir aileyiz, şeftali filan çabuk ezilip büzülüyor yollarda, evde geçen günlü piknikten kalma bol erik ve mini armut vardı, hepsini attım tencereye biraz şeker, tarçın, kakule ve karanfil de kattııım, hoop baya bir kaynattım, haa kuru üzüm de ekledim, hoşaf gibi oldu tabiki, soğuyunca buzdolabına hoop, çıkar çıkar iç, ev yapımı mis gibi baharatlı meyve suyu ve hatta şerbet.

Enfess..