Çocuklar ne zaman kolluksuz yüzmeye başlar

6 yıllık bir yüzücülük geçmişim var eşimse dalış ve sörf hocası, bu sebepten bana sıklıkla sorulan soruları cevaplamak istiyorum. Kızım henüz bizler gibi yüzemiyor elbette ama 3 senede biz neler yaptık su için bir sıralamak ve merakları gidermek istiyorum.

Öncelikle Mimi hanım suda doğdu, bunun konu ile alakası olup olmadığını soruyorlar, bilemiyorum, suda doğan çocuk suyu sever diye bir kaide olabilir mi, belki ? kim bilir.

Bebekler ilk ne zaman denize sokulur ?

40 günlükken soktuk biz, kafası dahil. Bebekler çok uyumludur ve yeni doğduklarında takriben 1 yıl kadar reflex olarak nefesini tutarmış suda zaten. Yani kafasını batırmakta bir sakınca da yok. İlk banyosu da duşta olmuştu. 7. aya dek küvette, sonra küvet koltuğunda, 1 yalından sonra da ayakta bizimle birlikte yıkanmaya başladı. Yıkamadım, yıkandık birlikte, sudan hiç çıkmak istemeyen bir bebekti, havuza direk yürüyerek bebekliğinden beri atlardı -havuzlu ortama gitmek bizim için sıkıntılıydı çünkü yaz kış farketmezdi-

Kolluk ne zaman kullanmaya başlayabilir ?

Sanırım 1-1.5 yaş civarı kolluğa geçtik, simitte sıkılıyor ve kendini çıkartıp suya atıyordu çünkü. Biz de kolluk aldık, nasıl öğrettin derseniz, öğretmedik, kendiliğinden takıp yüzmeye başlamıştı.

Dalmayı nasıl öğretiriz ?

Dalmak enteresan bir durum 1 yaşından sonra dalarken su yutabilirler çünkü artık o reflex ortadan kalkıyormuş diye okudum. Geçen yaz dlıyor muydu, tam anımsayamıyorum ama bu sene dalmaya başlaması için deniz gözlüğü aldık, önce burunlu olanlardan. Sonra rahat edemedi ve yüzücü gözlüğü aldım. İlk olarak nefeseini tutarak dalıyor, fazla kalamıyordu çünkü suyun altında nefesini vermediğinden yoruluyordu. Bir gün gözlükleri takarak beni izlemesini söyledim suyun altında. Burnumdan ve ağzımdan kabarcıklar çıkarttım. O da beni taklit etti. Çocukların herşeyi kolay öğrenmesinin en önemli noktası taklittir. Yanı siz ne iseniz çocuğunuz da o oluyor, sizi taklit ediyor, sizden görerek öğreniyor.

O da suyun altında baloncuk çıkartmaya başladı, burnundan ve ağzından. Bu esnada inanılmaz su da yuttu, kustu da hatta. Havuzu bu sebepten tercih etmiyoruz, su ilaçlı ve pis muhtemelen. birlikte elele tutuşup sualtında birbirimize bakarak nefes çalışmaları yaptık oyun olarak, şimdi geriye dönüp düşündüğümde farkediyoru  nasıl öğrettiğimi.

Biz suda çok eğlendiğimiz için ve ben de sürekli dalarak yüzdüğüm için zor olmadı açıkçası.

Bizim marttan beri denize girmemizin de etkisi büyük, ağaç yaşken eğilir, bir şeyi ne kadar çok yaparsan o kadar kolay ve rahat becerirsin. Bu bizim şu anki hedefimiz oldu, kendisi de aklına koyduğunu vapar çünkü. Çok çalıştı, ben kumsalda güneşlendim, o saatlerce sudan çıkmadı. Kah kolluk taktı, kah çıkarttı, tek kollukla yüzdü, ya batarsam diye endişelendi. Yüksekten atlamayı çok sevdiğinden, kolluksuz izin vermedim bu iş için, biraz da korkabilir çünkü çok korkusuz da iyi değil diye düşünüyorum.

Ayakları yere değdiği yerde çalışıyor, kıyıda bir sağa bir sola gide gele gide gele kurbağalama yüzüyor kısmen.

Suda elele yüzüyoruz, atlamak istediğinde onu engellemiyorum. Sünger mat ve sosislerden aldık, onlarla da çok rahat. Daha çok bacaklarını çırpıyor, stilli yüzmeyi suyun altında takla atmayı ve batmayı anlatarak izletiyorum. Gözlüklerini takarak suyun altında beni izlemek en büyük eğlencelerinden.

Ben de çok keyif alıyorum bu durumdan, o dai tamamen karşılıklı hislerimiz.

Suyun altında her şeyi yapabilirim su balesi yapmak çok istemişimdir mesela.

1.5 yaşından beri yelken, pico ve hobby cate de biniyor, sürf tahtasında denge çalışmaları da yapıyoruz. Suya ğflemekle başlamak mantıklı geliyor her açıdan, suda ne kadar rahatsa o kadar kolay öğreniliyor bu tip şeyler. Tabi aileyle de alakalı, yüzme bilmeyen dalamayan bir anne nasıl öğretecek ? daha zor tabi ama zor diye bir şey yok, imkansız zaman alır.

Çocuğunuzla kııyıda durun ve onu sakinleştirin, suyun doğanın bir parçası olduğunu ve bunun bizim için çok iyi olduğunu bilmesi lazım tabiki, su korkutulacak, korkulacak bir madde değildir asla. Boğulursun, yapamazsın, gidemezsin, batarsın falan asla denmemesi gereken şeyler, bebekken bile. Evet çünkü bebekler her şeyi anlıyor ve konuşmaya başladıklarında soruyorlar size her bir şeyi.

Çocuktan uzaklaşın ve sizde doğru yüzmesini isteyin, bu şekilde kıyıda çalışabilirsiniz, yapabildiğini anlayan çocuğun her zaman kendine güveni gelir ve hırslanır. Çalışarak sabrederek deneyerek ve yanılarak dengeyi kurması için zaman tanıyın, sürekli başında olmayın ama gözlemleyin. Gerekmedikçe de müdahale etmeyin. Nasılsa hepimiz yüzmeyi deneye deneye su yuta yuta öğrenmedik mi…

Ayrıca yüzme hakkında minik bir alıntı yapacağım :

Yüzme, çocuklarda kas-iskelet yapısının gelişimine yardımcı olan bir spor dalıdır. Bütün spor dallarının temelini oluşturur. Çocukların koordinasyonlarını geliştirir. Ayrıca çocukların metabolizmasını hızlandırarak, yemek problemi olan çocukların daha fazla acıkmasını ve yemek yemesini de sağlar. Çocuğum yemek yemiyorcu anneler dikkat ! Yüzme becerisi yeni hareket imkanları sağladığı gibi tehlikelerden de korur. Çocuklar suya ne kadar erken alışırlarsa, o kadar iyi olur. Ayrıca yüzme; yetenekleri, özgüveni ve bağımsızlık duygusunu da geliştirir.

KLORLU HAVUZA GİRMENİN NE GİBİ RİSKLERİ VARDIR?

Klor; sularla bulaşan tifo, kolera gibi hastalıklara karşı etkilidir. Ama kloru solumanın getireceği tehlikelerden daha fazlasını, bir duş sırasında solunan veya emilen kloroform (klorlanmış sudaki zehirli kimyasal) kadar değildir. Onun zararı tam altı kat fazla olabiliyor.

Suyun içinde çocuklar değişik duyu ve hareket tecrübeleri edinebilirler. Basınç duygusunu, karşı kuvveti ve kaldırma kuvvetini tecrübe ederler.

Su cilt dokusuna masaj yapar ve denge hissini geliştirir. Bununla beraber çocuklar değişik duyularla vücut bilincini geliştirirler.