Çocuk ve deniz – artık yüzebiliyorum

Su…4 elementten birisi ve hata en önemlisi.

IMG_20140629_234700

Dünyanın 4te 3ü su, bedenimizin 4te 3ü su. Bu bir tesadüf değil, bu evrenin dengesi. Doğanın bize sunduğu mucizenin bir parçasıyız. Anne karınında 9 ay bebekler suda yetişir, büyür. Üstüne en sağlıklısı suda doğumdur, sudan suya çıkmak muhteşem kolay ve doğaldır benim için bilirsiniz. Su benim hayatımın vazgeçilmez bir parçası, küçüklüğüm su kıyısında geçti, uzun yıllar yüzdüm, dalış yaptım, çocuğumun babasıyla su altında tanıştım, dalış hocamdı, o da suda doğmuş, suya doğmuş resmen, hayatı suyun içinde geçmiş, tüm sporlarını yapar, bense daha çok yüzmekle alakalıyım, ama dalmaya da bayılırım, suyun altı, üstünden çok daha huzurludur her zaman.

IMG_20140702_231130

Bebeğimizi 40. günde haziran ayında suya batırdık. Batırdık diyorum, kafasını da soktuk çünkü. Su soğuktu ve bence bebek için çok sağlıklı idi. O gün bu gündür 3 senedir senenin 7-8 ayı suda kendisi. Hep banyoyu, suyu, denizi çok sevdi. Havuz fikrine sıcak bakmıyorum, evimizin havuzu dışında çok nadirdir havuza girdiği. Özellikle ilk yıl ve hatta 2 yıl havuzu önermiyorlar, klor zararlı ve umuma açık havuzlar mikroba çok açıktır. Denize 8 ay girilebilen bir iklimde yaşarken, havuz aramıyor insan zaten.

Bebekler suyun altından dalarak gidebiliyor yani denize sokmaktan çekinmeyin. Bazen soruyorlar 3 aylık 8 aylık ya da 1 yaşında çocuğumla tatile gideceğim denize sokabilir miyim diye, şaşırıyorum, neden çekiniyor insanlar bu doğal şeyden anlayamıyorum. Su, hava, ateş, toprak…Bunlar olmazsa biz de var olamayız, kaçmayın doğamızdan, bırakın, bebeğiniz suyla tanışsın. Emin olun suyla haşırneşir olan çocuklar zeki ve huzurlu oluyorlar. Zeka kısmını okudum bilemem ama huzurlu olması kısmında çok eminim. Su sakinleştiriyor, yoruyor, acıktırıyor.

IMG_20140629_235856

Açık hava da aynen, zaten deniz kenarında oynayan çocuklar güzel yer ve güzel uyur. 2 yaş sendromu diyenlere de kafam girsin demek istiyorum hatta, yok öyle şeyler kendinizi kandırmayın. Herşeyin sırrı doğa.

Bizim kız kışın da suya giriyor, hastalık derdi yok, misler gibi, kapalı alanda oynayacağına açıkta doğayla oynasın. 3 yaşında olduğu bu yaz ise kolluksuz dalarak yüzmeye başladı ve bugün kafasını da havada tutabiliyor çok kısa bir süre de olsa. Bu onun yaşı için harika, çünkü kendinden birkaç yaş büyükler bile hala simitle yüzüyor bazen görüyorum, garip.

IMG_20140626_212412

Bu yaz rahatça yüzmeye alışır diyorum artık, bu da bence çok iyi, her zaman becerileri yaşıtlarından önde gitti, doğal bir yeteneği var spora karşı, dans olsun, bale olsun, basketbol futbol jimnastik gibi şeylerle de çok ilgili ve hırslı olduğu söyleniyor okulda. Yani içinden geliyor, çok seviyor hemen adapte olup öğreniyor ve çekinmiyor. En çok istediğim şey 2 sene sonra sörf ve yelkene başlaması, babası gibi. Umarım çok sever ve hayatı bu şekilde spor ile su ile geçer.

Su iyidir, toprak iyidir, ateş iyidir, hava iyidir, doğa iyidir. Çocuklar o kadar temiz, naif ve yaratıcı ki, onların büyüleyici dünyasına hayran kalmamak elde değil, o kadar içsel bir durum ki yüzmek, doğumdan beri suyla büyütürseniz bebeğinizi ilerde neler olacağına inanamayacaksınız, ben 3 senede gözlemlerime dayanarak, çok doğru bir karar aldığımı, çok doğru bir şeyler yaptığıma inanıyorum artık.

Doğa insan bağını kopartmak evrim sürecindeki en büyük hatadır, bu nesiller asla hayatta kalamayacak ve zayıf halka olacaklardır.