Çocuktan ayrı 1 ay tatil :) nefis

Hadi 1 ay dedim çok mu oldu, ama 3.5 hafta kadar bizim kızı bırakıp gezdik, pek şık oldu bu hareket.

DCIM100GOPRO

khaosan road kaldığımız otelin terası

Şimdi genellikle denilen şey, ay ben bırakamam, ay ayrı kalamam, özlerim, doğru değil, çok uzun, keyfi sebeplerden 2.5 yaşında çocuk o kadar uzun bırakılır mı, uzmanlar hede hödö diyor, pedagoglar zart zurt…evet.

Birincisi kimseyi ilgilendirmez tabiki, bu tercih işi. Bana göre her anne baba her sene en az 1 kere çocuksuz tatil yapmalı. Biz zaten tatil bölgesindeyiz ve trde tatil çok beni açmıyor, görmediğim bir doğu kaldı, gidiyoruz işte sağa sola ama hep bildiğimiz yerler en nihayetinde türkçe konuşuluyor, denizi aynı havası aynı tripler aynı malum müslüman ülke işte.

DCIM100GOPRO

what pho tapınağı, bayıldım, Bangkok

Asıl sevdiğimiz ise, uzak yollar, farklı ülkeler. Oldum olası Asya sevdalısıyım, bilen bilir. Kızın doğumu, küçüktü derken birkaç senedir gidememiştik. Bu sefer Thailand aklımızda idi. Biletleri 1 hafta önceden aldık, bir anda oldu herşey, tur almadık tabiki. Kafamızda belirlediğimiz birkaç rota vardı zaten, yeterli süremiz de vardı, her yerde 3er 4er gün kalarak gezmeyi planladık. Yanımıza da minnacık birer çanta aldık, nasılolsa delice alışveriş yapacaktık.

Kızı götürmemek başından beri planımızdı. Türkler pek bilmez Asyayı, önyargılıdır, pis denir, ne yenir ne içilir denir, güvensiz denir, alakası bile yok, bizden ileriler öyle bence yaşam olarak. Ayrıca çocuk dostular, çocukla Thailand oldukça güvenli, her yer 2-3 çocuklu gezen turist dolu. Temiz, yiyeceği güzel, güvenli, denizi kumu doğası harika, sakin, sıcak, tropik ve çocuk için uygun bir ülke. Asya’nın incisi.

DCIM100GOPRO

ben phi phi açıklarında snorkellerde tropik balıklarla yüzerken

Kızı anneanneye bıraktık, yazın haftada 2 gün, bazen 1 hafta kaldığı için alışık. İlk kez 1 haftadan fazla ayrı kaldık, ona anlatmıştım, biz gideceğiz, 3 haftasonu tiyatro biletleri vardı, 3 tiyatrodan sonra biz geleceğiz diye. Asla anlatmadan gitmem. Anneanne dede arkadaşlar akrabalar, vakit çabuk geçer diye düşündük. Bir sıkıntı da olmamış. Odası yatağı oyuncakları her şeyi var zaten orada da. Oyun evi de ayarlamıştım ama gerek kalmamış koşturmacadan. Dönüşte çok özlediğini dile getirdi ayrıca tabiki 🙂 Biz de bir dahaki sefere onu da götüreceğimizi söyledik.

DCIM100GOPRO

railay beach sunset, kano vs aşk

Hindistanda bile bebekle gezen çok aile vardı, çocuk gezmeye tabiki engel değil. Ama çocuk, çocuksuz gezmeye de engel değil. Anne babayız diye kendi zevklerimizden ödün veremeyeceğiz. Velhasıl, çok memnun kaldık bu tatilden biz. Gerek doğa, gerek dalış, trekking, kano, motor, tırmanış, yürüyüş, tren, otobüs, gemi, parti, gece hayatı, alkol, alışveriş, yemek…aklınıza ne gelirse yaptık. Bunların bazılarını küçük bir çocukla zor yapardık elbette ki. Thailand zaten gece hayatı ile de çooook ünlü, oraya kadar gidip de Asyanın en büyük eğlence şehri Pattaya ve gogolara girmezsem çatlardım. Çocukla oralara girmem. Ve bilmemkaçıncı balayı oldu bize de, kızı 1 aydan fazla bırakmak istemedim.

DCIM100GOPRO

railay east suları muhteşem

İlk günler çok yavaş geçti, bir de jetlag. İlk hafta özledim biraz, aklıma çok sık geldi, 5 saat ilerdeyiz, bizde skype falan yok, ipad vs de yok, anca telefonla arayabiliriz, günde 1 kez aradık genellikle. Telefonlar ucuz sayılır, oversea call ile 25 baht, 1.5 tl gibi bir rakam dakikası işte. 3-4 dakika konuşmak gayet yetti. Sonradan unuttuğum günler dahi oldu, ee gezmek, farklı şeyler derken vakit çabuk geçiyor, kaptırdım kendimi Thailandın cömertçe vaadettiklerine. Hatta sanırım eşim benden çok özledi. Bir ara bileti ileri tarihe atmak bile geçmedi değil aklımdan itiraf edeyim.

Sanırım Thailandda hayat yavaş geçiyor aslında, sabah istediğin saatte kalk, salına salına gez, dolaş, adalarda denize gir, akiviteler yap, kovalarca alkol al, akşamüstü biraları iç, kokteyller iç, yeni gezginlerle tanış, yani canın ne isterse yap. Bol bol da masaj.

DCIM100GOPRO

phiphi bamboo island’da ben

Avrupa gibi pahalı değil, kışın da zaten yazlık tatil seviyoruz. Biz su ve deniz insanıyız, çok kişi dedi haklı olarak, senede 7 ay denizdesiniz solungaçlarınız çıkacak daha ne denizi diye :))) Ama seviyoruz, Türkiyeye yakın avrupa, bana hitap eden hiç bir şey yok,zaten gezmişim her yerini, nereye tatile gidilir ? Arap emirliklerinin tribi belli, çok matah değil, Rusya, çok soğuk, Avrupa çok bayık, pahalı, Hindistana zaten çok gitmişiz, gene giderim o ayrı, Sri Lanka, Thailand, Çin, Laos, Kamboçya, Endonezya…Bunlar vardı listede. En çekicisi, budizmin ve güneşin ülkedi Thailand oldu. Bu ülkede de diğer Asya ülkeleri gibi kesinlikle yaşanır.

Ama Hindistana Nepale vs göre daha pahalı, yemekleri daha güzel, trafik daha sakin, yollar daha iyi, daha kaliteli, daha cool. Türkiyeye göre rahat, bir kadın için çok rahat, ne içtin ne yedin ne giydin zerre umurlarında değil, anaerkil ve çocuk dostu. Temiz, güvenli işte bize göre, ben türkiyede öyle rahat gezemem, yaşadığım yer dışında tabiki 🙂 Çocuklu bekar kadınlar için de ayrıca güvenli, aileler içinse gene aynen, güzel. Çocuklular da gitmek isterse hemen bilet alabilirler.

Railay-gidis

longtail boats

Çocuksuz günlerimizi özlemişiz, her ne kadar çocuk bizim hayatımızı öyle çok değiştirmemiş olsa da, farkettim ki çocuksuz hayat da pek bir güzel. Bu, çok iyi bir süre tatil için ama yetmedi tabiki. Zaten asyaya doyulur mu, hayır 🙂 Bir daha çok rahatlıkla giderim, çocukla da giderim, göremediğimiz bölgeler kaldı kuzeyde. Adaları ise yedik bitirdik.

 tonsaibeachdogutonsai beach love

Özlemekle ilgili pek sıkıntınız yoksa, 1 aya dek çocuk rahatlıkla bırakılıyor ve bu da çok iyi geliyor insana, tavsiye ederim. Özlellikle bizim gibi kış sevmeyenlerdenseniz aralık ya da ocakta bu ülkelere gidilebilir. En kalabalık en eğlenceli dönemleri, hava 30 derece gündüz, budizm de harika bir din. Bunun enerjisini türkiyeden her çıktığımda hissederim zaten.

Yol bitmez. Sonraki duraklar şimdiden belli.

DCIM100GOPRO

khao sok elephant safari

Tüm tatil anılarımı burada yazıyordum ve yeniden yazmaya başladım uzun bir aradan sonra : http://omnamashivaom.wordpress.com/