3 yaş Doğumgünü

_SEF1040Bizde bahar ayı demek doğumgünü demek. 29 martta benim doğumgünümle start aldı bu sene. Sonra sıra çocuklara geldi elbet. O günden beri her haftasonu 2 bazen haftaiçi de doğumgünü kutlar olduk, mimi bu çok sosyal, çevresi geniş, zaten kalabalık ortamlara ve partilere bayılır eskiden beri, anasının kızı. Tesadüf, kreşteki arkadaşlarının da doğumgünleri nisan-mayısa yığılmış hep. Millet yazın tabi deniz güneş kum, çıplak gezip, güneşte yanıp, alkolleri götürürken hamile kalmış, ben de sarhoştum çokça hamile kaldığım gece, çok eğleniyorduk da, belli ne kadar eğlendiğimiz, bu neşeli kız çıkmış ortaya.

_SEF1024İlk sene oyun grubunda kutlamıştık bahçede, o dönem çok yakın 1-2 arkadaşı vardı anca ufaktı tabi, gene de 9. ayda oyun evine başlamış olması süperdi, iyiki bulmuşum orayı. Sonraki sene ise büyüdüğünde gideceği kreşin bahçesinde yapmıştık, orası da çok uygun ve güzeldi 2 yaş çocuğu için. Nasılsda sevdiği bildiği yer, sevdiği arkadaşları ve benim arkadaşlarım güvenli ve keyifli bir şekilde oradaydık her daim. Yani her sene 2 kere kutlamaya alıştık, hem evde, hem de dışarda, bu sene de geleneğimizi bozmadık. Zaten kendisi talep etti, pastam çilekli olsun, kare olsun, periler olsun, çimenli olsun diye. Ben kurabiye siparişlerime devam ediyorum ama şeker hamuru kısmına girmiyorum artık kendi doğumgünlerimizde. Bütün gittiğimiz doğumgünlerinde menüler çocuklar için çok da uygun olmuyor, bol çikolatalı kekler, börekler, şekerler, şeker hamuru, pastalar, cake pops, pinyata derken, şeker komasına zemin hazırlanmış oluyor malesef. Buna göz yumamayacağım.

10252112_10152487745988777_6952284974185834955_n

_SEF1032Doğumgününü, çok yakın arkadaşımın sıklıkla gittiğim, birlikte oyun grubu da düzenlediğimiz ve çok yakında bir süprizle karşınıza çıkacağım bahçeli mekanında yapmaya ta geçen yıl karar vermiştim, menüyü birlikte belirledik eşimle, sağolsun onlar da isteklerimin çok çok ötesinde hem lezetli, hem sağlıklı, hem vejeteryanları da düşünen açıkbüfe ile, çocuklar için de harika şeyler hazırlamışlardı. Önemli olan çocuklar ve onların sevdiği yiyecekler tabiki. Bizim kızın olmazsa olmazları vardır : meyve, kuruyemiş, patlamış mısır, salatalık, havuç…Bunlar muhakkak olacaktı.

Ben bir gün önceden organik yabanmersini suyu ile vişneli muffin yaptım, tarifim sır, cidden çok seviyorum bu muffinleri, üstlerine ne şeker hamuru ne de krema, sade. Bir yemeğin güzel olup olmadığını nasıl anlarsınız biliyor musunuz, 3 yaşında bir çocuk 2şer 3er tane yiyorsa eğer, o tarif tamamdır :)))

_SEF1050Pastamızı babası yaptı, kızım öyle istedi o tarif etti ve bu çıktı ortaya.

20140501_132235Annem kısır ve mercimek köftesi yaptı, canım arkadaşım biberli patates topları ve muhteşem ekmekçikler yapmış, ben muffin, eşimse pastasını yaptı sonuçta. Başka bir arkadaşımın babası muhteşem Cheesecake ile teşrif etti, her doğumgününde yiyemezsiniz bundan iddia ediyorum, alman usulü, çok beğenildi, ellerine sağlık.

Diğer tüm yemekler ise arkadaşımın eşinin elinden çıktı diyebilirim, makarna salatası istemiştik, kuskus olsun çocuklar sever dedik, elmalı yapmış, favorimizdi.. Gerçekten erkekler yemek yapınca kadınlardan daha iyi oluyor,hele de deneysel yapılanlar, onlar pişirsin biz yiyelim, bayıldım, mutfakta yaratıcı olabilmek bir ayrıcalıktır ve çok az insana bahşedilmiş bir lütuf bence. ,İmece usulu masamız, cici kırmızın örtülerimiz, şişe üstü stickerlarımız, yeşil peçetelerimiz, tinkerbell süslerimiz, balonları şişirmeme yardımcı ekibim, tüm gelen özel seçmece dostlarım ve harika çocukları ile sakin ve leziz bir gün geçirdik. Şansımıza hava da pırıl pırıldı. Bol meyve koymayı da ihmal etmedik, çilek, kayısı, erik ve ağaçtan toplanan bir kova da dut. Popcorn ise doğumgünlerinin vazgeçilmezi.

20140501_135546Açıkbüfe masamız, sunum ve süsler ile, o hengamede çok fotoğraf çekilemedi çünkü çok keyifli anlar yaşadık.

20140501_133537Bu da malesef kopyalanan şişelerim ve fotoğrafım :))) – hayat çok komik, insan şişe mi kopyalar insaf bu günleri de gördük ya, zaten bunları çıkartmak kendisine nasip oldu :p allahın sopası yok -dindar gibi konuşayım da anlar herhalde-

Pastadan sonra bizimkilerin dansları görülmeye değerdi, resmen bazı çocuklar doğuştan dansçı, doğuştan eğlenceli, hepsi de arkadaş olmuşlar, kan çekiyor herhalde dedik,zaten öyle değil mi, iyi enerjiler birbirini çeker, güneş çıkar, pırıl pırıl olur, huzur çöker, hissedilir bu. O nasıl dans, o ne güzel hareketler hepsinde, büyüdükçe çok farklılaşıyor ve eğlenceli oluyormuş doğumgünleri de, sallandılar, koştular, dans ettiler, çocuk masasında oturup yemek yediler, evet anneler müdahale etmeden de, tabaklarına istedikleri yemeklerden alıp, oturup, yemeklerini tabiki yiyorlar, peşinde koşan tiplerden bizde pek yok :))) Doğumgününü kopya etseler de, olsa çcuklarına yemek tıkıştırma huyundan vazgeçebileceklerini sanmam.

Evyapımı limonata çocuklar içindi, hatta burada doğumgünü yapmak isteyenler için alternatif menüler de hazırladık birlikte, mangallı, etli, etsiz, çocuklara özel, süslemeli, farklı ve sağlıklı alternatifler olan paketler olacak. İlgilenenler bilsin de sonra şaşırmasın.

20140501_161918 20140501_142222Ben çocuklara minik hediyelikler verdim, içinde kaynanadili denen düdükten ve minik hayvancıklar vardı, malum, bu poşetlerden çikolata, bonibon, şeker, topitop çıkıyor, bunları yemelerinden hoşlanmıyorum, tek zararlı şey pasta olsun madem öyle. Gerçi bazı çocuklar içimnden şeker çıkmamasından dolayı hayalkırıklığı yaşamadı değil, her hafta 2 3 doğumgününe gidince, gerçekten alışıyorlar. Bir önceki doğumgününde arkadaşım, kitap hediye etti tüm çocuklara, boya, hamur, boyama kitabı veya minik oyuncaklar hediye etmek daha güzel.

20140501_161849Koca bir torba hamur seti de aldım, paketlettim, orada herkesin içinde açılıp deli gibi oynandı, bu yaş için en güzel aktivitelerden hamur. Mekanda çocuk masası olması da avantaj, biraz kendime göre düzenledim alanı, her gittiğim doğumgünü, farklı bir şey yapıyor, biz de rahat edebileceğimiz şekle getirdik, alan müsait, hem şemsiyelerle gölgelik oluşturduk, hem de çocuklar ailelerin görebileceği şekilde konumlandı, uzak kalmadılar, park alanı da etrafı saksılarla çevrili olduğundan güvenli bir hale geldi zaten, yemyeşil ve masmavinin uyumu.

20140501_134530

Yemek hengamesinden sonra ben ayakkabıları çıkarttım, tabiki kızım da, günün anlamı ve önemi, kendisi ve tinkerbell kostümü ile tabiki orman perisi kendisi, ayakkabısız çimenleri hissetmek muhteşem, o da bayılıyor, bir detay daha, olmazsa olmaz : baloncuklar, her partinin vazgeçilmezidir.

20140501_163402ayrıca bira olmadan olmaz 🙂 Gelen ve gelemeyen tüm güzel dostlarıma çok teşekkürler, çocuklarımızla hep birlikte bu güzel yerde, güzel bir gün geçirdik, iyiki varsınız, iyiki kızımın böyle güzel arkadaşları var, 20-25 dostum ve bir o kadar da çocukla ne kadar arızasız bir gündü ayrıca, tüm çocuklar ve aileler gayet başarılı ve bilinçli demekki, hepimize tebrikler, nice nice yıllar :))) cheerz.

20140501_145531