29 nisan 2014 – doğum günü :)

Tarihe not, mimiciğim hep iştahlı bir çocuktu ama ara ara az yediği oluyordu, bunda bir sorun elbette ki yoktu, nasılsa canı ne isterse dolabı açıp alabilecek bir yaşta ayrıca tamamen net konuşabildiği için uzun zamandır, söyler de. Canım muz istiyor, çilek istiyor, karpuz alalım, süt içelim, dondurma yapalım filan işte.

20140429_123646

Bugün de anasının kızı işte ne yapmak istersin dediğimde ilk söylediği şey, çin yemeği oldu. Çocukluğumdan beri ailemle her doğumgünümde çin yemeği yemeye giderdik, çok geçmişe dayanır bu asya sevdam, çin, japon, thai mutfağına aşığım, kızım da bayılıyor. Tamam dedim, atladık gittik hemen. Müdavimiyiz, kızımı tanıyorlar, hemen ona bir kase çin makarnası koydum, favorisi o, içinde soğan, biber, havuç vs var, en sevdiği sebzelerden. Chopstick kullnıyor alıp hemen masaya kuruluyor, hep aynı masayı seçiyor. İnsanlarla sohbet muhabbet yiyor, ben de o esnada kendi tabağımı dolduruyorum.

Sabah kocaman bir pancake pastası yapmıştım, az pudra şekeri bol çilek ve pofur pofur muhteşem fındıklı pancake. Zaten doğumgünü sabahı 9,5ta uyanarak beni mutlu etmişti -kendisinin 8den önce uyandığı zaten pek görülmedi 3 yıldır- e aç da uyanır, neyse, bu bitirdi çin makarnasını, omnomnom diye sesler eşliğinde, bidaha dedi, gittim 2. tabağı aldım, bu esnada ben de yemeğimi bitirdim, o da yedi, tatlı dedi, kızarmış muzu da aldık, ballı ballı götürdü veeee olay o esnada koptu, tam doydu kalkıcaz derken ben, karpuzu gördü. Bizim kızın sorunu meyve, sonsuz meyve yiyebilir. Hep böyle idi, 5 kiwi, 2 muz, 1 kilo çilek filan yiyebilirdi daha bebecikken…Şu aralar karpuz aşkı, her meyveyi çok sever ama karpuz bambaşka, gittim geldim tabak tabak karpuz aldım, ona 3 tabak, kendime 1 tabak karpuz, kasenin yarısından çoğu bitmişti. Açıkbüfe öğlen yemeği için çok fazla, muhtemelen 2 kişilik yemek yiyip tek kişilik ödedik :p çocuktan para alınmaz ya, kovalayacaklardı bizi.

Sonra dondurma istedi, favorisi çilekli ve limonlu, şu italyan markası var onu seviyor, tamam aldık da diyorum daha nerede yiyeceksin, kaç anne yeter artık yeme ya da yavaş ye kızım diyordur acaba ?

Markete girdik, elinde dondurma ile saldırmasın mı domateslere…bir döndüm ki almış eline kocaman bir domates ısıra ısıra yiyor, hayırlar olsun, gülmeye başladım, dondurma ile domates yenir mi yenir, peki, zaten turşu ve bal yiyebilen bir mideye sahip.

Eve geldik, zeytinyağlı dolma, börek, biber, havuç, salatalık, elma, muz, peynir, zeytin ne varsa süpürmeye geçti yeniden, meyve çayını da yabanmersini suyunu da, cevizini de lüpledi, ee doğumgünü bu pastasız olmaz, çilekli pastadan devam, yatmadan önce demesin mi ne yicez…Sonunda babası dedi artık yeter kızım daha ne yicen göbeğine bak, o zaman ben süt içeyim madem demesin mi, iç kızım afiyet olsun 🙂

2 yaş süper geçmişti 3 yaş da çok obur bir yaş mı ki acaba, bomba gibi geldi, hoşgeldi :)))

 

2 responses to “29 nisan 2014 – doğum günü :)

Yorumlar kapalı.