Thailand gidilecek yer notları – çocuksuz uzun tatil

yaklaşık 1 ay boyunca çocuksuz bol gezmeli bir tatil planladık, bu Thailand ayağında görmeyi planladığımız bazı yerlerin ön bilgileri. Yollarda kaybolursam, açıp bakacağım 🙂

süre yeterli gibi görünse de ben bir ülkeye gittiğimde minimum 3 ay kalmak isterim, en ideali 6 ay. Kızımızı 1 aydan fazla bırakmak istemediğimden, bu sene bu kadarını planlayabiliyorum. Hem anne baba olarak rahat etmek ve aşk tazelemek istiyoruz, hem de çocukla bu kadar yoğun gezmek -yaş:2.5- çok kolay olmayabilir. Tur almıyoruz, tursuz olduğumuzdan rota açık, yol bizer ne süprizler sunar bilmiyoruz, ama her an her şey değişebilir elbet. Planlanan mekanlar buraları, daha fazlası da kabulümüz.

Chiang Maiden ülkeye girip güneye gitmeyi planlıyoruz, fullmoonda kesinlikle kohphanganda olmak istiyoruz, bunun dışında irili ufaklı pek çok ad görebilir, harika yemekler yiyebilir, bol bol eğlence hayatına kendimizi bırakabiliriz. Thailand gibi bir ülkenin bazı yerlerine çocukla girilemiyor. Bizse her şeyini görmek istiyoruz tabiki.

Vikipedi bilgileri ve fotoğraflar burada :

south_east_asia_map

  • Chiang Mai ve Chiang Pai – Thailandın kuzeyinde görülmesi gereken bölge.

Chiang Mai (Tayca เชียงใหม่), bazen “Chiengmai” veya “Chiangmai”, Kuzey Tayland’ın en büyük kentidir. Tayland’ın en önemli kültürel merkezlerinden biri olan şehir, Chiang Mai Eyaleti’nin başkentidir. Bangkok‘un 700 km kuzeyinde olan Chiang Mai, ülkedeki en yüksek dağlara ev sahipliği yapar. Şehir, Bangkok’un da içerisinden geçen Chao Phraya Nehri’nin önemli bir kolu olan Ping Nehri kenarında kurulmuştur. Ping Nehri’ne yakınlığı ve stratejik ticaret yolları üzerinde olması nedeniyle Chiang Mai tarihsel bir önem kazanmıştır.[1][2][3]

Mayıs 2006’de, ASEAN ülkeleri ve “3” ülkeler (Çin, Japonya ve Güney Kore) arasında yapılan so-Chiang Mai Girişimi toplantısının burada yapılmasıyla şehir daha da bir önem kazanmıştır. Chiang Mai, World Expo 2020 için aday olan 3 Tayland şehrinden biridir, diğerleri Ayutthaya ve Chon Buri şehirleridir. Bununla birlikte, Tayland Parlementosu Expo 2020 için Ayutthaya şehrini aday göstermiştir.

23-05-20133-59-49Chiang-Mai-Norden_1331897437 Rice_fields_Chiang_Mai

  • Bangkok – khao san road.

Flower market, su pazarı, hayvanat bahçesi.

Ayutthaya : günübirlik gezi, eski şehir ve tapınaklar.

Kanchanaburi : kwaii köprüsü ve kaplan tapınağı : günübirlik

Bangkok (Tayca กรุงเทพมหานครSes bağlantısına git (dinle) ) , Tayland‘ın en büyük şehri ve başkentidir. Tayca Krung Thep (กรุงเทพฯ, /krūŋtʰêːp máhǎːnákʰɔːn/) olarak anılır. 2010 sayımına göre nüfusu 8,280,925’dur.

Şehrin Taycadaki tam resmi ismi “Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Yuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit”tir. Uluslararası alanda şehrin ismi olarak Bangkok kullanılırken, halk arasında şehrin ismi Krung Thep (Melekler şehri) olarak kullanılır. Resmi alanlarda ise, meselâ otomobil plakalarında Krungthep Mahanakhon olarak kullanılmaktadır.

Bangkok, 1782’de Kral I. Rama tarafından kurulmuştur. Güneydoğu Asya‘nın en hızlı gelişen ve ekonomik açıdan en dinamik şehirlerdendir. Asya’nın en kozmopolit şehirlerinden biri olan Bangkok, Dünya Meteoroloji Örgütü (World Meteorological Organization, WMO) tarafından dünyanın en sıcak büyük şehri olarak tanımlanmıştır.

Her yıl milyonlarca ziyaretçi ağırlayan Bangkok, Asya’nın en önemli turistik şehirlerinden birisidir. En çok ziyaret edilen yerlerin başında Budist tapınakları Wat Arun, Wat Phra Kaew, Wat Pho ile kraliyet sarayı Grand Palace gelmektedir. Şehirde çok sayıda tarihi eser ve müze bulunmaktadır.

Turistler için çok sayıda konaklama seçeneği vardır. Lüks otellerin büyük bölümü Suhkumvit ve Silom gibi bölgelerde yer alırken, ünlü Khao San Road bölgesi sırt çantalı gezginler için ucuz konaklama seçeneklerine sahiptir. Khao San Road and Patpong gece hayatının yoğun olduğu bölgelerdir.

Bangkok’ta iki adet uluslararası havaalanı bulunmaktadır. Suvarnabhumi Uluslararası Havaalanı ülkenin en büyük havaalanıdır. Eski havaalanı olan Don Mueang Havaalanı ise günümüzde iç hat seferleri için hizmet vermektedir.

(D) Bangkok_tcm530-378201 12444795-bangkok--january-12-man-cooking-and-selling-food-on-street-on-january-14-2012-in-bangkok-thailand-st bangkok

  • Pattaya : kopuk gece hayatı

Tayland‘ın önemli şehirlerinden biridir. Başkent Bangkok‘un yaklaşık 165 km kadar güney doğusunda ve Tayland Körfezi kıyısında yer almaktadır. Şehir, idari bakımdan Chonburi iline bağlı olmasına rağmen, kendi kendini yöneten özel belediye statüsüne sahiptir. Kelime anlamı, “Güney Batı Munson Rüzgarı” anlamına gelmektedir.

Pattaya, ismini daha sonraları Büyük Kral Taksin (King Taksin the Great) olarak anılacak Siyam Kralı Phraya Tak’dan gelmektedir. 18. Yüzyılın sonlarında (1767) eski Ayutthaya Krallığı, Burmalılar tarafından saldırı altındayken Phraya Tak (Kral Taksin) bu bölgede çok iyi bir savaş çıkartmış ve bölgenin adı bundan sonra Pattaya olarak kalmıştır.

Pattaya, 1950’lerin sonlarına kadar küçük bir balıkçı köyü olarak kalmıştır. 1964’de belediyeye dönüşmüştür. Vietnam savaşına katılan Amerikan askerleri, Pattaya’yı bir dinlenme mekanı olarak kullanmaya başlayınca büyümeye başlamıştır. 1978’de şehir olmuştur.

Şehirde yaşayan, çalışan ve çoğunluğu Batı Avrupa ile Kuzey Amerika‘dan gelen yabancıların talep doğurması sonucunda şehirdeki çok katlı yapıların sayısı artmıştır. Böylece şehir, yüksek katlı yapı sayısında, ülkenin başkenti Bangkok‘tan sonra ikinci sıraya yerleşmiştir.

Şehrin merkezi ve kalbi olarak Walking Street gösterilebilir. Walking Street şehrin gece hayatının merkezi niteliğindedir. Burada rock, pop, hard, striptiz, gay gibi her çok çeşitli eğlence mekanları bulunmaktadır.

pattaya_186533

Koh Tao : dalış için ve Koh tah yuan

Tayland Körfezi güney kısmında bulunan ve Surat Thani vilayetine bağlı olan bir adadır. Samui takımadaları grubunda bulunan Ko Tao’nun komşuları Ko Pha Ngan ve Koh Samui adalarıdır. Ayrıca Ang Thong Deniz Milli Parkına da yakın bir mesafededir.

Adanın merkezi feribot rıhtımının bulunduğu Mae Haad kasabasıdır. Buradan Haad Sairee, Chalok Baan Kao, Ao Tanote gibi plajlara dolmuşla gitmek mümkündür.

Tayland’ın en ünlü dalış merkezlerinden olan Ko Tao etrafında her seviyeye uygun birçok dalış bölgesi vardır. Adada ise PADI gibi dalış sertifikalarının alınabileceği çok sayıda dalış eğitimi veren merkez bulunmaktadır.

images Taylant-Manzarali-Resim-Koh-Tao-Thailand-Photo

Koh Samui ve Ko Phangan : Full Moon party

Tayland Körfezi güney kısmında bulunan ve Surat Thani vilayetine bağlı olan bir adadır. Bangkok’a uzaklığı yaklaşık 744 km’dir. Samui takımadaları grubunda bulunan Ko Pha Ngan’ın komşuları Ko Samui ve Ko Tao adalarıdır. Ayrıca Ang Thong Deniz Milli Parkına da yakın bir mesafededir.

Adanın merkezi Thong Sala isimli kasabadır. Ana karadan ve komşu adalardan glen feribotlar buradaki rıhtımlara yanaşmaktadırlar. Thong Sala’dan adanın etrafındaki Haad Rin, Haad Yao, Baan Tai gibi plajlara dolmuş seferleri vardır.

Adada dalış, şnorkel, kano gibi çeşitli aktiviteler yapılabilmektedir. Batı kıyısına paralel olarak bulunan mercan resifi dalış ve şnorkel için oldukça elverişlidir.

Ada Tayland’ın sırt çantalı gezgin merkezi olarak kabul edilmektedir. Ayrıca Full Moon Party isimli ünlü elektronik müzik partisi de bu adadaki Haad Rin plajında yapılmaktadır.

grth imageskjvbkşgjb ksjd

Phuket – Khao yai adası ve Krabi

eskiden batı dilinde Tha-Laang, Talang veya Junk Ceylon olarak bilinen Güneydoğu Asya ülkesi Tayland‘ın Dünyaca ünlü Turizm adası. Başkenti Phuket City’dir. Phuket Uluslararası Havaalanına sahip olan Phuket’e Dünya’nın her yerinden özellikle Batılı Turistler akın etmektedir. Adanın en ünlü ve kalabalık plajı ise batı kıyısında bulunan Patong plajıdır.

Phuket’de Thai stili Budist evlilikler yapılabilir. Aynı zamanda Phuket denizin içersindeki küçük klübeleri ve su altı sporları ile ünlüdür. Deniz suyu temiz olduğu için su altı görüşü çok uzun olmakla beraber dünyada ki en iyi 10 dalma mekanlarından birisidir.

Phuket’de yerli halkın kullandığı Tayca erkekler için ayrı, kadınlar için ayrı selamlaşma kelimeleri vardır ve hatta Transeksüeller için de ayrı bir kelime kullanılır. Tuk-Tuk denilen küçük taşıtlarla adada kolayca istenilen yere ulaşılır.

Bir James Bond filminde yer alan ünlü Ko Tapu adasının da bulunduğu Phang Nga Körfezine Phuket’ten tekne turları düzenlenmektedir. The Beach filminin çekildiği ünlü Phi Phi Adaları Phuket’ten günübirlik turlar düzenlenen diğer yerler arasındadır. Lost dizisinin üçüncü sezon, sekizinci bölümü de Phuket’te çekilmiştir.

e2a1067c-4e7b-484d-8609-ff48d7712174

Ranong Koh Phayam ve koh Chang – kesin gidilmeli, adalarda elektrik ve araç yok, sakin ve turistik değil.

kjfgkljdf koh-phayam-buffalo-bay

Khao Sok milli parkı : Amazondan daha eski yağmur ormanı sistemi yürüyüş ve doğa

http://www.greenandamantravel.com/khao-sok-national-park-and-cheow-lan-lake/

images

Similan ve Surin milli parkı : dünyanın en iyi 10 dalış yeri arasında, Phuketten ulaşım mümkün.

liste güncel olmalı, yeni tavsiye yerleri de ekleyip, uygun rotayı çıkartacağız.