Kamp Günlüğü : fırtına…

Windguru sağolsun, daha yola çıkmadan havanın hangi gün ne yapacağı belliydi, ne zaman ne kadar yağacağı ve rüzgar da belliydi, biz bunu bilerek gittik, ne olacak ki, güneş eninde sonunda açacak, herşeyi kabullenmek, doğada 1. kural belki de…

20131002_095538

Kışları dağlardan şelaleler oluşur, ama bu mevsimde 1 gece yağışlı veriyordu, bizim çadırımız su geçirmez, daha önce yağmurda test ettik, dedik ki o gece bizim çadırda yatar kızımız, ama tahminimizden çok rüzgarlı ve çok şiddetli başladı yağmur gece.

Gündüz ise güzeldi, gene tabiki yüzdük, hele yağmurda yüzmek başka bir keyif, ben severim, soğuk su da çocuklar için çok önemli, çok küçüklükten beri soğuk suya girdiğinden, bağışıklığı güçlü ben inanıyorum ki, bir şey olmuyor çünkü.

Rusları örnek alıyorum, kan çekiyor, göçmen olunca belki de…

20131002_181711  20131002_172308

Hava kapadı, bulutların gelişini an be an izledik, şekillerini hayvanlara ya da nesnelere benzettin, normalde vadide bulut olmaz yazın ve dağların ardından görünen kısmı muhteşem bence.

Yağmur gündüz bir ara yağdı ve geçti, ara ara güneş açar gibi oldu öğleden sonra, gene gitti…Hava kararınca, yıldızlar kayboldu, tüm gök kapkaranlık ve bulutlanmıştı. Herkeste bir telaş, herkes eşyalarını kuru yerlere depolamakta, kalın giyinmekte ve çadır ile bungalowlarını poşetlerle kapatmaya çalışmaktaydı. Biz de bir bungalow anahtarı aldık, ne olur ne olmaz, çocukluyuz diye bize öncelik sağladılar sağolsunlar.

Tam yemekten sonra yağmur hafiflemişken, şarabımın son demlerindeyken ben, kafam da güzelleşmişken, vadidin diğer ucuna hızlıca yürüdük yağmurda, Nefes yolda bazı sallanan ağaçları canavara benzetti hatta, çok tatlı, bungalowa girdik, kızı yatırdık anında uyudu ve bir anda yağmur bastırdı, ama ne bastırmak…dolu gibi şiddetli ve gürültülü. O an elektrikler gitti, aslında biz vadide yaşarken elektrik yoktu, bazı saatler jeneratör çalışırdı, bu sene elektrik gelmiş, gidince tam oldu.

İşte kıvama geldin vadi, vahşi doğanı ser önümüze, biz dışarı çıktık, bu şöleni kaçıracak değildik :))) mmm bu da doğanın armağanı keyfi, tadını çıkar bu anın.

20131002_184601

Şimşek, yağmur sesi, ağaçların uğultusu, zifiri karanlık, muhteşem bir manzara benim için. Denize düşen şimşeklerin aydınlattığı gök, mor yeşil pembe bir şölen, koku ve ardından gelen sesler…Ben bayılıyorum buna.bizim kız uyanmaz böyle durumlarda neyse ki, biz durumun keyfini çıkararak yattık, gece kuru ve keyifli geçti, kendimi çok iyi hissettim, sabahki güzelim manzara daha da büyüledi bizi.

Kumlar ve toprak dümdüz, hiç basılmamış gibi. Nefes bu duruma çok şaşırdı, dakikalarca ayakizleri ile oynadı. Doğa en güzel okul, hepimiz için. Yaşayarak, hissederek, derinlerde bir yerlerde.

20131002_140429  IMG_20131002_141850

Ertesi gün güneş açtı, biz de bunu bir şişe şarapla öğlen güneşinin altında keyif yaparak ve yüzerek kutladık. Sanki hiç içmiyoruz, her yeni gün kutlamaya bir bahane aslında.

Hayatte ne olursa olsun keyife çevirmek için bir sebebimiz var : kendi iç mutluluğumuz…Mutlu olmak çok kolay, nefes aldığının farkına var ve sevin. Gerisi boş.

20131003_103817

Yağmur sonrası ağaçlar daha yeşil dünya daha parlak sanki, ışık daha güzel, herşey daha net…Şelaleye gittik hemen, yol bozulmuş, yer yer çamurlanmış ve çökmüş, su bollaşmış, bereket gelmiş, su hayattır.

Yazı kışı yağmuru fırtınası başka güzel vadimin.

Not : Fırtınada biraz dağınık olan eşyaları toparladık ama kollukları unutmuşuz herhalde, onlar da yok oldular, aslında vadide hiç bir şey kaybolmaz, yer değiştirir…fakat uçup gitmiş olmalılar…ertesi gün bir abi dedi ki pembe bir kolluk var benim çadırın orada, aa dedim nerde ki kolluklar, bir baktık pembe ama bizimki değil, olsun, 1 tane kolluk da yeter, başka bir tarafta da sumakarnası çıktı karşımıza, evet 2 kolluk kaybettik fırtınada ama vadi bize yenisini verdi, fırtına ertesi onlarla yüzdü Nefes hanım büyük dalgalarda.