Okula vereceğine parayı çocuğa ver konulu link…

http://businessfetish.blogspot.com/2013/10/okula-verecegine-cocuga-ver-hayat.html

Harika bir yazı buldum, tam beni anlatmış adeta, hem de bilimsel veriler ile. Efendim şimdi çocuğunuz varsa derdiniz var, hele ki böyle bir ülkede…Ya hiiiç takmayacaksınız hayatınıza bakacaksınız ya da çarkın dişlileri arasında ezileceksiniz. Düzen budur. Bu düzende bir çocuk yaptınızsa ve biraz olsun kalıpların dışına çıkmaya korkuyorsanız, yandınız. Sistem vampir gibi dişleri ile sizin ve çocuğunuzun kanını emmeye hazırlanıyor bilesiniz.

1377427_617416608297435_1225867189_n

Kuşkusuz eğitim çok önemli bla bla, eğitimsiz olur mu, olmaz, ama eğitim nedir ? Bu eğitim illa okulda mı alınır ? Alternatif yollar var mıdır, varsa nelerdir ? Çok da az olsa bunları düşünen, sorgulayan bizim gibileri de var elbette.

Kabaca hepimiz hesap yapabiliyoruzdur, bu hesaba göre de zaten görünen köy kılavuz istemez, ekteki yazıyı muhakkak okuyun. Özel okul nedir ? Devlet vatandaşına eğitim veremiyor, daha iyi eğitim için, çocuğu için ‘en’ iyisini isteyen ebeveynlerden daha çok para kazanmak için daha iyi eğitim veriyor-muş gibi yapan kurumlardır. Tamamen kapitalizmin kara deliklerindendir çocuk, bizim gibi az gelişmiş ülkelerde, çünkü ne, çocuğa zaten maddi yardımı dokunmadığı gibi devletin, sağlık ve eğitim konuşarında da açıklar vardır. E ne olacak, bu açıklar para ile kapatılacak, insanlar daha fazla para için 2 işte bile çalışabilir, anne babalar o kadar çok çalışmalıdır ki, çocukları için para kazansınlar, ha tabi bu arada çocuklarının yüzünü görmesinler…Ama olsun anne babalar çocuklar için çalışıyor…E annesini babasını göremeyen çocuk parayı naapsın, yesin mi, sarılıp uyusun mu ?

Tabi şu da bir gerçek ki, realitede parasız hayat olmuyor. Ama gözümüz doysun.

Daha dün konuşuyorduk, okul eğitimini düşün, sadece okula verilen yıllık parayı, çarp bunu kaç yılsa, kreş, ilkokul, ortaokul, lise, hadi üniversite…E özel okul bu, telefonu, sosyal imkanları, gezmesi, yemesi, içmesi, gösterisi, gösterişi ! giysisi, ayakkabısı, çantası, dıdısının dıdısı da olacak…Ne oldu, sanırım 15 yılda, minimum 2 ev parası etti bile. E benim 5 evim var param da var diyenlerdenseniz, go for it, zaten bu sizi bağlamaz, ben mesai insanlarına üzülüyorum bu sistemde, eldn ne gelir.

Bu hesapla, şu an dünyayı gezmek için kirada 1 evin, daha iyi olanakla 2 evinin olması yeterli. İş mi ? Evet çalışabilir insan, ama çalışmak zorunda olmamalı, keyfine keder çalışmalı. Beğenmediği işten basıp gitme özgürlüğü olmalı, beğenmediği ülkeden ayrılma şansı da olmalı. Gün gelir insan kaçmak ister, çantasını alıp gitmek ister tanımadığı diyarlara. Bu hakka sahip olmak, işte benim için gerçek özgürlük budur.

Özgürlük, çocuklarımızın ya da bizim, dolaplarca kıyafeti ya da düzinelerce oyuncağı olması değildir. Özgürlük, yalnız bir birey olarak, dünyada hareket edebilme becerisidir.

Kaldı ki önümüzdeki 50 yıl içinde dünyada ciddi çok büyük felaketler olacak. Küresel ısınma, din savaşları, artan nüfus, gıda ve su stoklarının azalması gibi pek çok şey çocuklarımızın hayatlarını değiştirecek.

Not : bu yazının sahibine teşekkür ederim, ellerine sağlık, paylaşmayı borç bilirim, sevgiler.