Gece de bez bağlamamak hakkında

Tuvalet eğitimi ismi altında anne babaların çocuğa eğitim vermesini doğru ve mantıklı bulmuyorum daha önce yazmıştım burada :https://gezginbiraile.wordpress.com/2013/06/28/bezi-kolay-birakmak-icin-tuyolar/

Bu konuda çocuk hazır olmalı vs, bizim sanırım 2.5 ay falan oldu bezi bırakalı tam 2 yaşında idi, ama ben gece bazen bağlıyordum ilk dönemlerde, çünkü yeni yatağa geçtik, yatağın da pislenmesini istemiyorum, ne olduysa bu üşengeçliğimden oldu zaten, elma bile soymaya üşenince 9 aylıkken kabuklu tam elmayı ısıra ısıra yiyen, koskoca yemekleri kendi yiyen bir çocuk oldu, şikayetçi miyim, tabiki hayır, çocukları rahat bırakalım, peşinden kaşıkla koşulur mu ? rezalet :)))

Neyse, şimdi ben bezi bağlıyordum ilk dönemler ama kuru kalkıyordu, yalnız gece onu kaldırıp tuvalete götürmek asla istemedim, çünkü gece ne ben uyanabilirim ne de anımsayabilirim, ayrıca ilerleyen dönemlerde bu uyanma işine alışmasını istemiyorum, 2 senedir gece uyanmıyor böyle çok rahat. Öğlenleri zaten bezsiz yatıyordu, ben de bir gün bana bez bağlama artık ne gerek var demesini bekledim, o gün geldi geçen haftalarda, zaten beze yapmıyorum ki neden bağlıyorsun ? evet ya haklısın kusura bakma diyebildim, ne diyeyim…

2 yaş çocuğu çok acaip, lafı sokuveriyor, hiç düşünmeyen köşelerden vuruyor, zekasına mı dil gelişiminine mi kendi genlerinizin mükemmelliğine mi şaşarsınız böyle anlarda bilmiyorum ama insan hayran kalıyor açıkçası.

Neyse bu bez mevzusu ebediyen kolayca kapandı ya, memnunum, geriye bir bu kalmıştı, uyku yemek diş aşı ıvır kıvır dertsiz bitince, düşünmüştüm ki belki bez bu kadar kolay olmaz, oluyormuş. Gece bez bağlamadan, tuvalete de kaldırmadan 12 saat uyuyabiliyorlar, zaten çişi gelirse kalkıp bana söyleyebilir, diğer bir çözüm ise, lazımlığı odasına koymak olabilir…Eğer çişi gelip de 8-9 dan önce uyanacaksa o zaman lazımlık konmalı odasına, kalkıp yapsın.