Bezi kolay bırakmak için…

Bebekler herşeyi zamanı gelince kendileri zaten yapıyorlar ama buna zemin hazırlamak için yaptıklarımı yazmak istiyorum çünkü eğitime inanmıyorum.

20130929_184730

1. Tabiki çocuğun hazır olması ve çişini kakasını söylemesi önemli bu 18. aydan itibaren başlıyor.

2. Lazımlık ve tuvalet adaptörünü 10. ay civarı almıştım, ne kadar erken o kadar iyi, arada oturttuğumda tesadüfen kaka ya da çiş yaptığı olmuştu, bu sayede tuvaletten korkmadığını daha minicikkenden beri alıştığına inanıyorum. Lazımlık evin bir köşesinde hep durdu. Müzikli renkli plastik lazımlıkları sevmiyorum, tuvalet işinin seramoniye dönüştürmeye lüzum yok, doğal bir şey yemek yemek uyumak vb. gibi.

3. Tuvalette iken bizi gözlemlemesine izin vermek, anlatmak, 10 aylık çocuk ne anlar dememek lazım, işte 1 yıl kaydediyor, büyüyünce sen de buraya yapabilirsin gibi cümleler olabilir.

4. Çıplak dolaşması, bu çok önemli çünkü ilk günler tabiki  soyunup yapamıyor. Gün içinde çıplakken istediğinde gidip oturuyor böylece sormaya gerek kalmıyor.

5. Konuşmak, çocuğun bu süreçte normal konuşuyor olması gerekli diye düşünüyorum, hala konuşamayan bir çocuğun kendini ifade etmesi nasıl olur bilmiyorum.

6. Asla kızmamak, akışına bırakmak, biz pek kaza yaşamadık şansa, özellikle salonun bir kenarında duran lazımlığa bir gün ben buraya yapacağım demesi beni çok sevindirdi, ben de o anı bekliyordum uğraşmak istemiyordum.

7. Portatif lazımlık : bu da önemli çünkü gidilen yerlerde çok pratik oluyor çantadan çıkartıp hoop, ama sandığım gibi de olmadı, sıksık tuvalete gitmiyormuş çocuklar, günde 4-5 kez yeterli ve uzun süre de tutuyorlar zaten.

8. Kumsal kafası : plaj kumsal orman gibi yerler doğal olduğundan çıplak gezen çocuk tuvaleti geldiğinde çömelerek hallediyor, bunu yaparken görüyor, bu da bence öğrenmesi için güzel, sonuçta doğamız gereği böyleyiz.