O sırada Mimi bezi bırakır

Bütün bunlar olup biterken, ben arkadaşlarım ve herkes direnişe hertürlü desteği verirken kızı biraz ihmal etmiş olabilirim ama süper bir şey oldu, bir gün lazımlığa gidip ben buraya kaka yapıcam diyerek bazi bıraktı 🙂 Evet şaka değil, ben olayları takip ederken, o zamanı geldiğine kanaat getirerek bu işi halletti…Konu hakkında çok fikrim yoktu, okuduğum kaynak ya da örnek aldığım bir anne de yoktu, okuduğum örneklerin çoğu her zamanki gibi çok uç, çok zorlu ve sıkıntılı süreçlerdi, örnek almadım, ama zamanı gelen çocuk zaten her şeyi kendi yapıyor , buna inanıyorum.

Zamanı gelince kendi uyur, zamanı gelince kendi yer, zamanı gelince gece uyanmaz, zamanı gelince bezi bırakır…Evet aynen öyleymiş.

nefesveben

1985-2013…

O, lazımlığa yapmak istedi ben de bezi çıkarttım, evde ahşap bir lazımlığımız var, taaa 30 yıl önce bende de aynısı varmış, müzikli ya da plastik renkli cafcaflı bir şey değil, eminönünde bir amca yapıyor, hasır ve ahşap, bence muhteşem…Zaten 1 yıl oluyor alalı, anlatmıştım, çişi buraya yapabilirsin bez istemediğin zaman diye, bir de tuvalet adaptörü kullanıyorduk bazen, onu da seviyor, artık sabah kalkar kalkmaz tuvalete gidiyor, gün içinde de lazımlık, dışarda plajda işimiz kolay bunun dışında kazalar olabiliyor elbette, bir de Potette plus 2in1 aldım Mothercare’den, süper bir icat, minicik taşınabilip bir lazımlık, poşeti de var, temiz iş. Ama havuzda halen yüzme bezi kullanıyorum, aslında yapmıyor ama gene de bir süre daha böyle gitsin bakalım.

Şöyle oluyor, bezi çıkartıyorsunuz, lazımlık salonda duruyor bir yerde, çişi gelen çocuk gidip oturuyor, yapıyor, bu kadar basit. 2 yaş ideal zamanmış bizim için. Artık bez alma derdimin de olmaması direnişe ufak da olsa bir destek o da ayrı…

Seviyorum, kızım büyüyor…

 

ps: tuvalet eğitimine de uyku eğitimine de inanmıyorum bunlar doğal ve içgüdüsel şeyler abartmamak lazım.